Evanjelická bohoslovecká fakultaUniverzity Komenského v Bratislave

Vyšlo júnové číslo časopisu Naša univerzita

Spríjemnite si leto čítaním najnovšieho júnového čísla Našej univerzity, kde opäť nájdete zaujímavé rozhovory, komentáre či správy o aktivitách a úspechoch našich študentov i pracovísk.

28. 02. 2018 08.45 hod.
Od: Naša univerzita

Ocenenie Vedec roka SR aj tento rok poputovalo na najstaršiu slovenskú univerzitu – odniesol si ho prof. Michal Fečkan z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. V rozhovore nám na seba prezradil nielen to, čomu sa venuje jeho výskum, ale i to, že sa mu páčia diela Josefa Ladu a má bázeň pred výškami a neexistenciou riešenia problémov medziľudských vzťahov, naopak, miluje fakt, že v matematike sa dá vyriešiť takmer všetko. Viac na str. 8 – 9.

Už po druhý raz mohli mladí slovenskí vedci a inovátori predstaviť svoje návody riešení rozličných problémov na podujatí Falling Walls Lab Slovakia, ktoré i tento rok hostila Moyzesova sieň Filozofickej fakulty UK. Aké témy a vedné oblasti sa prezentovali na tohtoročnom jedinečnom fóre inšpiratívnych myšlienok a výskumných projektov a ktorá z nich najviac zaujala odbornú porotu, to sa dočítate na str. 10 – 11.

Hoci navštevujú strednú školu a podávanie prihlášok na vysokoškolské štúdium ich ešte len čaká, na Univerzite Komenského si počas dvoch májových dopoludní mohli vyskúšať, ako vyzerá deň poslucháča vysokej školy. Ako vyzeral tretí ročník podujatia „Zaži deň v koži vysokoškoláka“, čo za prednášky si pre stredoškolákov pripravili odborníci šiestich fakúlt UK a ktoré z nich tínedžerov z Bratislavy aj iných slovenských miest najviac zaujali, zistíte na str. 12 – 13.

Obaja sú šikovnými študentmi Filozofickej fakulty UK, ktorí sa popri štúdiu stíhajú venovať aj mnohým ďalším záujmom. Obaja prekypujú výnimočným talentom – jednému z nich učarilo vodné pólo, druhá skladá piesne pre deti. O tom, ako sa dá zladiť žurnalistika so športovou kariérou či muzikológia s prácou s deťmi, nám povedali viac Patrik Tkáč a Janka Halmo. Nalistujte si str. 24 – 25.

Pretláčanie nepravdivých alebo neoverených informácií do spravodajských výstupov, náhla stopka jedinej investigatívnej relácii, cenzúra, čistky, nátlak... I takéto vyjadrenia sa sypú na adresu aktuálneho vedenia v RTVS. Čo sa podpísalo pod povážlivý stav slovenskej mediálnej verejnoprávnosti? Prečo sa na Slovensku darí politickej servilnosti a prečo bolo v roku 2010 rozhodnutie vtedajšieho ministra kultúry vrátiť voľby generálneho riaditeľa RTVS do rúk poslancov NR SR prejavom nepochopenia tejto inštitúcie? Aj o tom píše Dr. Anna Sámelová z Filozofickej fakulty UK – jej komentár nájdete na str. 26 – 27.

Za Atlantik ju vylákal letný work & travel program. Po štvrtom takto strávenom lete v USA sa rozhodla založiť projekt PodNaMiami.sk, ktorý sprostredkúva slovenským a českým študentom a absolventom vysokých škôl platené stáže, výmenné pobyty či jazykové kurzy v Spojených štátoch. Silvia Slobodová, absolventka Fakulty managementu UK, okrem toho pomáha podnikateľom dostať sa na americký trh a rozbehnúť tu vlastný biznis. Ako vyzerali jej podnikateľské začiatky, s čím sa musí popasovať Neameričan pri vybavovaní pracovných víz a prečo podľa nej život v USA pripomína ružovú bublinu, nám prezradila v rozhovore na str. 32 – 33.

Príjemné letné čítanie a prázdniny plné zaslúženého oddychu vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita – jún 2018 (pdf súbor)