Evanjelická bohoslovecká fakultaUniverzity Komenského v Bratislave

Vyšlo májové číslo časopisu Naša univerzita

Aktuálne informácie o najdôležitejších udalostiach uplynulých týždňov na Univerzite Komenského, zaujímavé rozhovory a správy o aktivitách a úspechoch našich študentov i pracovísk, to všetko prináša najnovšie májové číslo Našej univerzity.

24. 05. 2018 16.12 hod.
Od: Naša univerzita

Univerzita Komenského opäť finančne podporila výskum doktorandov. Aké projekty získali tohtoročné Granty UK? A akú sumu si rozdelilo 253 mladých vedcov? Aj to sa dočítate na str. 6 – 7.

Vedeli ste, že Rotunda sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici je stredoeurópsky unikát a „koleduje si“ o zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO? V čom spočíva jej jedinečnosť a ako k tomuto zisteniu prispel tím z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK pod vedením prof. Pavla Povinca, objasníme na str. 8.

Ak aj vy patríte medzi nedobrovoľných fanúšikov prokrastinácie, určite vás poteší informácia, že prokrastinovanie má aj svoje výhody. Prezradil nám to Matěj Krejčí z GrowJOB Institute, dlhoročný lektor a kouč, s ktorým úzko spolupracuje Centrum ďalšieho vzdelávania UK. Ako sa dá s prokrastináciou bojovať? Pomôže nám v tomto boji ďalšie vzdelávanie? A prečo majú niektorí ľudia k prokrastinácii väčšie sklony ako iní? Dozviete sa na str. 10 – 11.

V akom „štýle“ sa vychovávajú súčasné deti? Akými rodičmi sú ľudia, ktorí si v detstve či počas dospievania zažili ťažkú traumu? Ako sa prvky z oblasti mediátorstva dajú zužitkovať vo výchovnom poradenstve? Aj na to sme sa opýtali úspešnej mediátorky a výchovnej poradkyne Kataríny Winterovej, absolventky Pedagogickej fakulty UK, ktorá na svojom webe mamedeti.sk rodičom radí, ako zvládať rozmanité životné situácie, ktoré výchova detí prináša. Rozhovor s ňou nájdete na str. 18 – 19.

Očkovacie mýty, zázračné účinky homeopatie či biorezonancie – v čo ešte veria zástancovia „alternatívnej“ medicíny? O známych i menej známych, o neškodných, ale aj veľmi nebezpečných zdravotníckych hoaxoch či o tom, prečo na ne naletia aj ľudia vzdelaní a v iných veciach prísne racionálni, sme sa porozprávali s MUDr. Marošom Rudnayom, doktorandom na Lekárskej fakulte UK, ktorý je spoluzakladateľom a šéfredaktorom webu www.lovcisarlatanov.sk, kde lekári argumentmi a vedeckými dôkazmi vyvracajú podvodné „liečiteľské“ praktiky založené na medicínskych nezmysloch. Nalistujte si str. 22 – 23.

Jednou z požiadaviek kladených na vládu po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola zmena spôsobu voľby policajného prezidenta. Ministerstvo vnútra SR predložilo ešte v čase, keď bol na čele rezortu Tomáš Drucker, do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o Policajnom zbore. To, aké najzásadnejšie zmeny tento návrh prináša, nám priblížili doc. Tomáš Strémy a Mgr. Natália Hangáčová z Právnickej fakulty UK. Čítajte viac na str. 24.

Ako doktorand na matfyze vám rád vysvetlí, aké možnosti rozšírenia Štandardného modelu fyziky častíc sa v súčasnosti vedcom núkajú; ako klavírny virtuóz, ktorý čoskoro ukončí magisterské štúdium na VŠMU, vás zas nadchne nadaním a strhne svojím majstrovstvom. Rozhovor so všestranným vedecko-umeleckým talentom Samuelom Beznákom ponúkame na str. 30 – 31.

Príjemné čítanie vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita – máj 2018 (pdf súbor)